Pfaff bandkantare / Quilt binder
Quilt Binder / Quilt Bandkantare är ett fint hjälpmedel då du skall bandkanta din quilt. Den viker bandet direkt över kanten med 12 mm bredd och 4-vik.
Du klipper remsor av bomullstyg som är 45 mm breda.
Sedan för du in bandet i full bredd i bandkantaren och hela vägen ut under pressarfoten. Då har bandet vikts och är 12 mm. Sy några stygn det vikta bandet innan du lägger din quilt mot bandkantaren. Sedan sköts allt automatiskt. Du håller bara quilten mot bandkantaren och håller koll på tygremsan så den inte viker sig innan den kommer in i bandkantaren.
Du behöver också:
- Stygnplåt med gängade hål för att fästa bandkantaren i. Senare modeller har det som standard. Annars köper du till en sådan (Se rekommenderade tillbehör nedan)
Quilt Bandkantaren passar för modeller i maskingrupperna J och L. Se maskingrupprabellen här för att hitta din modell >>
Denna bandkantare fungerar endast för stumma kantband. Ej för elastiska kantband!